Sen
First 31.7 ja höpinää purjehduksesta
Se siitä sitten taas
8.3.2013
Kirjoittanut : Mitä Isot edellä sitä pienet perässä.
Toissapäivänä tuuli vähän ripsakammin, reilu 20 m/s Kalbiksella testbedin mukaan. Menin sitten oikein ääneen ihmettelemään vaimolle kuinka meidän pressu on kestänyt koko talven. Näytin jopa sille nimenomaan miten Low oli jo kuoriutunut kesää varten. Eiköhän ollut eilen sitten sähköpostissa tullut mullekin ilmoitus revenneestä pressusta.
Pistin rievun meneen ja jätin sen kalanruodon kantta suojaamaan. Keli oli kaunis ja ajattelin, että tämä talvi alkaa oleen jo nähty. Kyllä kelpas iltapäivästä sitten katsella duunin ikkunasta jälleen kerran lumimyräkkää.
Kevät on hiukan hankalaa aikaa pressuttomalle veneelle. Päivisin on plussaa ja öisin reilusti pakkasta. Eli lumi ja jää vuorotellen sulavat ja jäätyvät. Ei hyvä.
It’s really great that people are sharing this information.
Niinhän se on, varsinkin kohtapuoliin kun vähän vielä lämpenee. Jonkun kevytpeitteen tuohon voisi vielä maaliskuuksi heittää. Ehkä just jonkun kalvon, joka ehtii revetä vielä kerran ennen vappua.
Toisaalta mä kyllä jo jotenkin ajattelin, ettei sinne enää pahemmin ehtis lunta kerääntyä ja vois koittaa luottaa auringon ja tuulen pitävän sen suht kuivakkana, mutta ei siitä näemmä ainakaan ilman lumiduuneja taida selvitä.