Sen
First 31.7 ja höpinää purjehduksesta
Kuka on kuka, osa 2
9.9.2013
Kirjoittanut : Ja tuossa tämän illan ennusteet. Eipä noissa ihmeempiä ole. 6-8 m/s kaikki tarjoilee. Windgurun WRF 27km edelleen kuitenkin tuntuvasti alle yr.no:n.
Mainittakoon nyt kuitenkin, että venenetin tämän illan ennusteessa tälle illalle on suomenlahdelle keskelläkin pistetty 6-7m/s ja samaa tarjoilee ilmatieteenlaitoskin merisään kartassaan, mutta toteutuma on testbedissä yli 12 m/s. Tuolla virhemarginaalilla huomenna voi oletta olevan tuulta jotain välillä 0-14 m/s. Huojentavaa, onneksi meillä on näitä ennusteita, ettei tartte ihan silmät kii lähteä veneileen.
Isommat shiftit voi katsoa vielä huomenna ennen kisaa, mutta alustavasti foreca kiertää hennosti vastapäivään 18-21 välillä ennenkuin reilummin myötäpäivään. Yr.no pitää tuulen tasan idässä yli 21:n kunnes aloittaa vastakiertonsa. Windguru kiertää sekin vastapäivään laimeasti koko illan. Ilmatieteen laitos sanoo toistaiseksi sanoo vain etelän ja idän välistä tuulta.
Ja ihan rannassa (Vattulahti) tuulee selvästi vähemmän: http://www.saapalvelu.fi/helsinki/wdlive.php
Eli eli jos taas vaihteeksi ajetaan E-rata, pitänee lähteä ykkösellä liikkeelle. Jos lähdetään jonnekin Melkin eteläpuolelle, geekolmonen voi olla oikea vaihtoehto.
Joo, noinhan se menee. Ja sehän tästä vähän tekeekin omenoiden ja appelsiinien vertailua, kun osa noista ennustaa maa, osa merta ja osasta vaikea sanoa.
Jotenkin mä veikkaan F:ää tai D:tä perustuen einiinyhtäänmihinkään, mutta ehkä melkein toivoisin jopa taas kerran E:tä.